شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧
اخبار > معرفي رشته شنوايي شناسي


  چاپ        ارسال به دوست

نشريه گنج نامه

معرفي رشته شنوايي شناسي

 

شنوایی‌شناسی مطالعه اختلالات شنوایی از راه شناسایی و سنجش کاستی عملکرد شنوایی و توانبخشی آن است. از جمله این اقدامات شنوایی سنجی می‌باشد.

البته حوزه علم شنوایی‌شناسی بسیار وسیع‌تر از مطالعه ی انحصاری دستگاه شنوایی است و به بررسی دستگاه دهلیزی و تعادل و همچنین بررسی چگونگی پردازش اطلاعات دریافتی از حس شنوایی در دستگاه عصبی مرکزی نیز می‌پردازد.

 

تاریخچه

 

در طی جنگ جهانی دوم سربازانی که دچار مشکل کم شنوایی می شدند برای ارزیابی مشکل شنوایی و توان‌بخشی آن به متخصصینی ارجاع می‌شدند که امروزه با عنوان شنوایی‌شناس از آنان نام برده می‌شود. در واقع ریشه ی شکل‌گیری رشته شنوایی‌شناسی از جنگ جهانی دوم و پس از گردهمایی متخصصین مختلف نظیر پزشکان، روان‌شناسان، متخصصین گفتار و معلمین ناشنوایان است. به درستی مشخص نیست که چه کسی اولین بار از عبارت شنوایی‌شناسی استفاده کرد، اما یکی از کسانی که در طرح و ترویج این عبارت و شناساندن این رشته تخصصی نقش به سزایی داشت، ریموند کارهات بوده ‌است.

شنوایی‌شناسی در دهه ۴۰ میلادی، آکادمیک گردید و با پیشرفتی که تاکنون داشته ‌است، امکان ادامه تحصیل در آن تا درجه دکترا وجود دارد و نه تنها تاکنون از اهمیت آن کاسته نشده ‌است، بلکه به واسطه صنعتی شدن جوامع و همچنین افزایش جمعیت سالمندان جایگاه جدیدی یافته‌است.

 

شنوایی شناسی در ایران

 

این رشته تحصیلی در ایران نسبتا نو پا بوده و اولین بار درسال 1355 در مقطع کارشناسی در دانشکده علوم توانبخشی که در آن زمان به طور مستقیم زیر نظر وزارت علوم بوده تاسیس شده است و سپس پنج دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، اهواز، همدان و زاهدان اقدام به پذیرش دانشجو نمودند. همچنین پذیرش دانشجو از سال1371 در مقطع کارشناسی ارشد و در سال 1387در مقطع دکتری صورت گرفت.

 

حیطه های اصلی

 

1_ارزیابی و تشخیص اختلالات شنوایی و تعادل

2_پیشگیری و حفاظت شنوایی

3_توانبخشی شنوایی

4_آموزش به افراد کم شنوا و ناشنوا

 

علاوه بر فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي كلينيك شنوايي شناسي و تعادل اين گروه، خدمات زير را به بيماران ارائه مي نمايد:  ارزيابي هاي كامل شنوايی،آزمون هاي فيزيولوژيك و الكتروفيزيولوژيك شنوايي شناسي و سيستم تعادل، خدمات تجويز سمعك هاي پيشرفته ديجيتال و ...

 

موقعیت های شغلی در ایران


یک پزشک با معاینه سطحی گوش بیمار تنها می تواند سطح پرده گوش را بررسی کند اما ورای پرده را نمی تواند ببیند یعنی برای اطلاع از وضعیت گوش میانی، گوش داخلی، عصب و مراکز شنوایی مرکزی باید از ابزار های شنوایی شناسی و متخصصان این رشته کمک بگیرد.

 

هفته چهارم سپتامبر هر سال به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است و هر ساله جشن و مراسمی به این مناسبت در سراسر جهان برپا می شود فدراسیون جهانی ناشنوایان هدف از این جشن را بالا بردن فرهنگ ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره، آگاه سازی مقامات و سیاستمداران و همچنین عموم مردم، از دستاوردها و مشکلاتی می داند که جامعه ناشنوایان با آنها روبه روست.


٠٩:٢٧ - 1396/05/19    /    شماره : ٥٣٤٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج